Close

Betydningen af at leve fuldt ud

Fordelene ved motion rækker langt ud over vægttab, og vores medlemmer beviser det.
Betydningen af at leve fuldt ud

De fleste mennesker starter et træningsprogram med lignende mål: At tabe sig. At blive tonet. At få det bedre.

Det er alt sammen gode grunde. Men på den snoede, turvy, op ad bakke, ned ad bakke, løbende rute til fitness, viser det sig, at disse mål kun er startblokke. De fører til endnu flere resultater - nogle, du kan se, og mange, du ikke kan se.

Du kan mærke, at dit tøj sidder bedre. Muskler, du ikke vidste, du havde, er nu tydelige og tonede. Dit blodtryk falder, og din udholdenhed stiger.

Oftest er der meget mere end det. Og det hele begynder ganske enkelt med at sige ja:

● Ja til at sætte tempoet op.

● Ja til at skrue ned for dit stressniveau.

● Ja til at starte på et nyt job.

● Ja til at stoppe (eller i det mindste skære ned på) negativ selvsnak.

● Ja til at være mindre gnaven og mere tålmodig, til at føle sig mindre opgivende og mere optimistisk.

● Ja til en dyb søvn om natten; til mere energi i løbet af dagen.

Frem for alt begynder du at sige ja til dig selv. Ikke underligt, at motion har vist sig at gøre dig "lykkeligere end penge", ifølge forskning fra Yale og Oxford Universiteter.

Hos Orangetheory Fitness kan vi henvise til videnskaben bag dette. Men det er aldrig så overbevisende som at høre om resultaterne fra vores medlemmer, igen og igen, om hvordan det gode ved hver timelang session ikke bliver i studiet. Det følger som en støttende skygge; som et puf og et nik.

"Det bragte mig tilbage til, hvem jeg am og hvem jeg kan være," siger Chelsea Meyers. Hun er 42 år og deltog i sin første Orangetheory-klasse i Anderson Township, Ohio, i januar 2019. I midten af juli var hendes akkumulerede fremmøde trecifret.

"Det var først, da min mor døde for et år siden, at det gik op for mig, at jeg havde taget mig af hende og ikke levet mit eget liv. Jeg tror, at mit liv er begyndt for mig nu," siger hun.

Ofte kommer fordelene ved hendes træning i fokus, når hun mindst venter det. Tidligere på sommeren faldt hendes søn Sam, 8, i søvn nedenunder. For et år siden, siger hun, ville hun have bedt sin mand Gabe (også Orangetheory-tilhænger) om at bære ham i seng.

"Fysisk kunne jeg ikke have gjort det dengang," siger hun. "Men den aften bar jeg ham ovenpå, og vi har en ret stor stigning på vores trappe. Jeg fik ikke sved på panden. Jeg havde det sådan: 'Tænk, at jeg har gjort det her. Jeg er stærk.

"Folk siger: 'Du virker bare så glad'. Og jeg am. Det føles så godt at være stærk. Jeg føler mig også mentalt stærkere."

Hun indså, hvor meget det betød, da hun fandt modet til at sige et job op og starte et nyt.

"Jeg havde det skidt på arbejdet," siger Chelsea, som roser den støtte, hendes Orangetheory-fællesskab har givet hende. "Orangetheory fik mig ud af det. Det fik mig til at tænke: 'Ved du hvad? Jeg er mere værd end det her. Jeg investerer i mig selv, i min krop. Jeg behøver ikke at finde mig i det her længere. Det gav mig et skub."

Felicia Knott, 28, som bor lige uden for Madison, Wisconsin, har været medlem af Orangetheory siden 19. oktober 2018. Hun havde hjerteproblemer, der afsluttede hendes karriere i militæret, og andre træningsformer var for "in-your-face", siger hun. Når hun gik derfra, havde hun det værre end nogensinde.

"Jeg gjorde det ikke for at tabe mig; jeg gjorde det for mit hjerte," siger Felicia, hvis hjertelæge kalder hendes fremskridt "fantastiske".

"At tage derhen og træne hjælper på hele din tankegang, når du ved, at du gør noget godt for dig selv," siger hun. "Det er noget, jeg har lagt mærke til: Jeg plejede at være meget mere stresset over deadlines. Nu er det: "Jeg klarer det".

"Det er helt sikkert noget, der har ramt mit liv. Jeg har ikke set sammenhængen før nu."

Andre medlemmer gav deres eget bud på Live All Out online. Som @emilyoehler, hvis Orangetheory-træning førte til, at hun "lavede Tarzan-hoppet på rebbanen med min gudsøn."

Måske kom et af de mest overbevisende eksempler fra sygeplejersken Ashley F., der arbejder på den pædiatriske intensivafdeling (PICU):

"Jeg am ofte træt, følelsesmæssigt udmattet og fysisk drænet. Orangetheory har givet mig mulighed for at passe på mig selv og tilbyde den bedste mig til mine patienter og deres familier.

"OTF giver mig balance og mental klarhed, samtidig med at det udfordrer mig til at presse mine fysiske begrænsninger til niveauer, jeg aldrig troede var mulige. OTF fungerer som en sund mekanisme til at håndtere døden og de følelsesmæssige udfordringer, jeg skal tackle på vegne af mine patienter. Det fungerer både som en flugt og en indbydende og opløftende oase, hvor alle støtter og værdsætter hinanden."

Og det er i virkeligheden det, Orangetheory handler om, ikke sandt? For når vi støtter og værdsætter hinanden, kan vi tackle næsten alt - i løbet af vores tid i studiet og især i de andre 23 timer, der venter, når vi går ud af døren og deler vores nyfundne ånd med verden.

Luk

Gratis introkursus*

Oplev vores træning gratis. Udfyld formularen, så vil et medlem af teamet kontakte dig.
Alle felter er obligatoriske, medmindre de er angivet som valgfrie.
*Visse begrænsninger gælder. Se de fulde kampagnebetingelser.